İNSAN GÖZÜ KAÇ MEGAPİXELDİR?

2

İNSAN GÖZÜ KAÇ MEGAPİXELDİR?

Sizce bir insanın gözü kaç Mega pikseldir? Bunu bilebilmek için pikselin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Peki, piksel nedir? Piksel, görüntünün en küçük parçası olan üçlü nokta grubudur. Öncelikle göz için Megapiksel olarak bahsedilmemesi gerekir çünkü Megapiksel dijital medyada kullanılan bir fotoğrafçılık terimidir, göz gibi bir “analog” mercek için piksel anlamsız olur.

Bu aynen bir yağlı boya tablonun kaç Megapiksel olması gibi bir sorudur ve aynı oranda anlamsızdır.

Bunu neredeyse biraz fotoğrafla ilgilenen bütün insanlar düşünmüştür.Tabii ki günümüzde bu bilginin bilimsel olarak açıklanması imkânsız gibi görünüyor. Bu bilginin nasıl ölçüleceği ve nasıl değerlendirileceği ise ayrı bir bilinmezliktir.İnsan gözü çok net görmesine rağmen bazı yanılmalar olabilir.

Göz yanılması insan gözünün beyne iletir fakat beyin o cismi, olduğu gibi değil nasıl olmasını uygun buluyorsa beyinde öyle ifade eder. Eğer insan gözü 100-120 Megapiksel arasında olsaydı 3000 metre ilerideki küçük bir fareyi bile görmesi gerekirdi.

İnsan gözünün kaç Megapiksel olduğunu ölçmek bile imkânsızdır. Bu bilgi dışında insan gözü her gözünü kırptığında fotoğraf olarak çekebilseydi o fotoğrafın boyutu ne olurdu? Bu fotoğrafları beyinde saklayıp istediği zaman tekrar detaylı olarak göz önünde bulundurabilir miydi? İnsan gözünün kaç Megapiksel olduğu bilinmezliği bu soruları da beraberinde getirir.

Belki de bu sorunun cevabını önümüzdeki yıllarda bile değil önümüzdeki çağlarda gelecek nesiller öğrenecektir.

Beğendiyseniz Yazılarımıza Abone Olunuz…

2 Yorumlar
  1. […] farınızın bozulmasını engellemektir. 2 Adım: Bu aşamada göz kalemi uygulaması var. Göz kapağınızın üst orta yerinden başlayarak kalınca bir çizgi olacak şekilde göz bitimine […]

  2. […] çalışan bir makine gibi. Günümüzde teknolojinin ve tıbbın epey ilerlemiş olması bile insan vücudundaki gizemin tamamını çözmeye yeterli değil. Maalesef. Geçmişten günümüze kadar […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.